czwartek, 22 sierpień 2019
Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki” na Ukrainie w dniach 15 – 19 sierpnia 2019r.
Kategoria: Aktualności
Dodane przez:
Szymon Bełkowski
[ Artykuł może być już nieaktualny. Został opublikowany ponad 90 dni temu! ]
Lwów jest miastem piękna, harmonii i nieuchwytnego czaru, z licznymi Katedrami, kopułami, wieżami , szpicami, kolumnami , pomnikami i malowidłami…. Z Iwanem, wspaniałym przewodnikiem lwowskim mogliśmy więc między innymi zobaczyć:
- Rynek – z Ratuszem i Starym Miastem;
- Dzielnice Lwowa - Lwów Chmielny, Lwów Austriacki, Lwów Elitarny ( Aleja Svobody, Opera );
- Lwowski Teatr Narodowy Opery i Baletu, który jest świątynią piękna. Na najwyższej części frontonu teatru stoi skrzydlata postać SŁAWY, która trzyma złotą, palmową gałązkę;
- Katedry: Ormiańską, Kościół św. Elżbiety, Kościół św. Marii Magdaleny i inne. W obrębie miasta znajduje się aż dziesięć największych świątyni;
- Muzeum kawy i czekolady;
- Cmentarz Łyczakowski wraz z Cmentarzem Orląt. ( Przed 1944 rokiem Cmentarz Orląt nosił nazwę Cmentarza Obrońców Lwowa ). Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, powstała w 1786 roku. Spoczywa na nim wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki, m.in. Julian Konstanty Ordon, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, aktorzy, kompozytorzy i wybitni ekonomiści. W roku 1990 obszar Cmentarza Łyczakowskiego uznany został za Historyczno-Kulturalny Rezerwat. Wszystkich uczestników wycieczki urzekło piękno i różnorodność nagrobków.
Do głównej nekropolii lwowskiej należy także pomnikowy cmentarz wojskowy Polaków poległych na Ziemi Lwowskiej w latach 1918 – 1920. Pochowano na nim 2859 osób.
W imieniu wszystkich uczestników wycieczki złożona została wiązanka biało – czerwonych róż oraz płonący znicz. Oddaliśmy tymi symbolami cześć pamięci poległym uczestnikom walk obrony Lwowa.
W sobotę, 17 sierpnia b.r. w godzinach popołudniowych zespół wyjechał do Dobrotworu, gdzie na specjalne zaproszenie miejscowego Domu Kultury odbył się koncert. Zespół zaprezentował 50 – minutowy program obejmujący polskie pieśni i tańce ludowe, w tym oczywiście kujawskie. Oprócz „Śmiłowiónek” w koncercie gościnnie wystąpili przedstawiciele zespołów: „Warkoczanki”, „Ziemia Kujawska” oraz „Kujawy”
Zostaliśmy przyjęci niezwykle serdecznie i ciepło, a występ nagrodzono wielkimi brawami. Niezwykłym akcentem kończącym koncert było zaśpiewanie, wspólnie z miejscowymi solistami pieśni „Ukraina” – w języku ukraińskim, którego Śmiłowiónki musiały nauczyć się do tej pieśni.
Podczas całego pobytu na Ukrainie uczestnikom wyjazdu towarzyszyła wspaniała pogoda i wspaniały nastrój, którego nie popsuła nawet awaria autobusu. I znowu przywieźliśmy ze sobą niezapomniane wrażenia, a miasto Lwów wzbogaciło nas swoim pięknem i szeptem wiekowych kamieni o nieprzemijających wartościach budowli.
Serdecznie i ciepło zespół „Śmiłowiónki” dziękuje:
- Panu Romanowi Nowakowskiemu, Wójtowi Gminy Choceń za użyczenie gminnego autokaru i pokrycie kosztów przejazdu na Ukrainę. Dziękujemy także za koszulki, dzięki którym byliśmy rozpoznawalni i wspaniale promowaliśmy naszą Gminę.
- Panu Dawidowi Kwiatkowskiemu i Panu Jerzemu Brzezińskiemu – kierowcom autobusu, za bezpieczną i szczęśliwą podróż.
- Panu Miłoszowi Kierzkowskiemu, kapelmistrzowi naszego zespołu za inicjatywę i organizację całego wyjazdu na Ukrainę.
- Pani Oldze Brykalio z Ukrainy za zaproszenie i organizację całego wyjazdu po stronie ukraińskiej oraz prowadzenie koncertu.
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć