Patrząc na pomnik, który znajduje się przy wejściu do Urzędu Gminy w Choceniu wiele osób zastanawia się jaka historia wiąże się z tym kamieniem. Pytania mnożą się kiedy widzimy datę 11 listopada 1935 r., i nie jest to pomyłka. Dlatego zapraszamy do lektury, wszystko się wyjaśni po przeczytaniu 2 scanów:
W ramach prac nad ustaleniem herbu gminy Choceń z lutego/kwietnia 2011 r., powstało opracowanie historyczne w wykonaniu Pana Tomasza Wąsika, w którym możemy odnaleźć:
- Dzieje i przynależność administracyjną Gminy Choceń.
- Dzieje Chocenia.
w załączeniu scan przygotowanego materiału. Miłej lektury.
Obszar gminy związany jest historycznie z Kujawami, które wyodrębniły się w osobne księstwo w 1194 r., początkowo ze stolicą we Włocławku, następnie w Inowrocławiu. W wyniku rozbicia dzielnicowego na przełomie XII/XIII w., ziemie te znalazły się pod panowaniem Władysława Łokietka. Wiek XIII i początek wieku XIV to okres rozwoju regionu, a także okres licznych niepokojów wewnętrznych i zewnętrznych, w dużym stopniu związanych z osiedlonymi w Ziemi Chełmińskiej Krzyżakami. Konflikty z Krzyżakami doprowadziły do wojny polsko-krzyżackiej w latach 1327-1332, w wyniku której doszło do przejściowego opanowania Kujaw przez Krzyżaków, przy jednoczesnym totalnym zniszczeniu całej prowincji. Kujawy powróciły do Korony dopiero w wyniku pokoju. Druga połowa XIV w. była okresem nie tylko likwidacji zniszczeń wojennych lecz i szybkiego rozwoju społeczno- ekonomicznego całego obszaru.
Ważnym wydarzeniem dla gminy było postawienie w roku 1935, przed szkołą podstawową głazu jako hołdu dla bohaterów walczących o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej. Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa mieszkańcy postanowili kamień ocalić i zakopali go. Przypadek sprawił, że głaz odnaleziono w 1970 roku podczas prac przy doprowadzaniu wody. Obecnie okazały i piękny kamień zyskał sobie zasłużone miejsce w historii całej gminy i środowiska. Napis umieszczony na kamieniu brzmi: „ CZEŚĆ PAMIĘCI POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY 11. XI.1935”.
Obok głazu umiejscowiono pomnik poświęcony poległym żołnierzom w czasie bitwy pod Szczytnem 61 pułku piechoty z okresu Wojny Obronnej w 1939 r., to obchody ważnego, choć mało znanego epizodu największej w kampanii wrześniowej bitwy nad Bzurą, który jednak tworzy historię Gminy Choceń.