W poszukiwaniu Patrona Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach
28 lutego w remizie OSP w Śmiłowicach odbyła się debata „W poszukiwaniu Patrona Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach”. W debacie uczestniczyli zaproszeni goście-pasjonaci historii związani z regionem, wójt gminy Choceń, mieszkańcy Śmiłowic, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Po przywitaniu Wszystkich przez Panią dyrektor Wiolettę Krysztoforską i wprowadzeniu w temat, głos zabrał Pan Sławomir Gwardecki –wieloletni dyrektor, nauczyciel historii w naszej szkole, który przedstawił autorską prezentację multimedialną i scharakteryzował krótkie biogramy kandydatów wytypowanych przez nauczycieli, rodziców i sympatyków szkoły. Następnie głos zabrali nasi goście: Pan Mirosław Orliński-pasjonat zajmujący się dziejami dawnej gminy Śmiłowice i wieloletni jej mieszkaniec, Pan Arkadiusz Ciechalski- autor książki „Cukrownia w Choceniu” oraz wielu artykułów dotyczących wybitnych osobistości naszego regionu, Pan Roman Nowakowski-wójt gminy Choceń oraz mieszkańcy , rodzice i nauczyciele. Po ogromnej, arcyciekawej dawce historii, charakterystyce i anegdotach o kandydatach, przedstawionych przez prelegentów oraz dyskusji- odnotowano następujące wnioski, propozycje i wskazania na Patrona naszej szkoły:
1.Z uwagi na tysiącletnią tradycję, obszar i znaczenie dawnej gminy Śmiłowice, a co za tym idzie duży udział jej mieszkańców w Powstaniach Narodowych (Kościuszkowskie, Styczniowe) na ziemiach naszego regionu- patron powinien być zbiorowy.
2.Podano również pod uwagę patrona zbiorowego -Powstańców Warszawskich z uwagi na udział w Powstaniu członków rodziny Wajcowiczów i Findeisenów.
3.Pod uwagę brana była propozycja Tadeusza Findeisena- właściciela majątku Śmiłowice, założyciela Banku Kujawskiego we Włocławku, Zakładów Mięsnych w Czerniewicach i Cukrowni w Choceniu- jako działacza i przedsiębiorcy wybiegającego w przyszłość.
4. Wymieniono również Jadwigę i Janinę Wiśniewskie- zasłużone nauczycielki Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach, które w czasie wojny prowadziły tajne nauczanie na terenie Śmiłowic i Powiatu Włocławskiego.
5.Wspomniano również o postaciach historycznych, jak Kazimierz Wielki, czy Konstanty Wolicki.
6.Postacią, nad którą najbardziej się pochylono (poddaną do dyskusji przez rdzennego mieszkańca Śmiłowic -Pana Andrzeja Bińkowskiego) na Patrona, z którym może identyfikować się współczesna młodzież była harcerka i bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Wajcowicz ps. "Hanka Kołczanka" urodzona i mieszkająca w Śmiłowicach. Postać ta zyskała aprobatę innych uczestników debaty, którzy również dostrzegli Jej uniwersalność, etos moralny godny do naśladowania oraz namacalne udokumentowanie historyczne (miejsce pochówku, Krzyż Walecznych, mural na Woli w Warszawie) .
7.Wszyscy debatujący byli zgodni co do tego, że Patronem szkoły powinna być Osoba, bądź Osoby związane z naszym regionem lub szkołą, wyraziste, godne naśladowania i przemawiające do młodych ludzi.
A Państwo, co myślą na ten temat? Zapraszamy do dyskusji...
mgr Anna Kamińska