Grupy folklorystyczne: "Śmiłowiónki" i "Ziemia Kujawska" w Portugalii
Portugalczycy przyjęli nas niezwykle gościnnie i serdecznie. Ciągle towarzyszył nam ktoś z miejscowych jako przewodnik i opiekun. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj 13-letnia SOFIA, która towarzyszyła naszej grupie przez wszystkie dni, posługując się językiem angielskim i tłumaczem komputerowym. Niemal natychmiast pomiędzy naszą młodzieżą i Sofią zawiązała się wzajemna życzliwość i sympatia. I tylko kilka dni wystarczyło aby przy pożegnaniu polały się łzy.
W dniach 17 - 21 sierpnia 2022 roku Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" wspólnie z najstarszą grupą Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska" wyruszyli w daleką podróż do Portugalii. Portugalia to jeden z najstarszych, współczesnych krajów na świecie. Ma bogate tradycje, zwyczaje i kulturę. Ma również wspaniałą kuchnię i wino z lokalnych winnic. Podobnie jak nasza Polska - jest krajem katolickim.
Głównym celem wyjazdu obu zespołów był występ na Międzynarodowym Święcie Folkloru w miejscowości Valega, oddalonej o 30 kilometrów od Porto. Wyjazd ten był rewizytą u zaprzyjaźnionego zespołu - Grupy Casa do Porto Valega Ovar. To właśnie Portugalczycy w roku 2019 gościli przez tydzień w Gminie Choceń i wystąpili na "Święcie Jabłka", prezentując piękno swojego folkloru poprzez ciekawe stroje oraz pełne ekspresji ludowe tańce.
17 sierpnia, po czterech godzinach lotu, późnym popołudniem wylądowaliśmy w Porto. Do celu podróży, czyli miasteczka Valega dowiózł nas podstawiony przez gospodarzy autokar.
Valega to miejscowość mniej więcej wielkości naszej gminy. Już pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić znajdujący się tam przepiękny kościółek bogato ozdobiony freskami ułożonymi z niewielkich kafelków zwanych azulejo oraz przystrojony niewiarygodną ilością świateł. Ale największe wrażenie zrobiły na nas stojące w kościółku wielkie platformy z figurami Świętych, zwane passos, ozdobione mnóstwem żywych, pięknych kwiatów. Platformy te niesione są na ramionach mężczyzn w uroczystych procesjach. Zauważyliśmy także, że kafelki azulejo są wszechobecne: na elewacjach domów, na podwórkach i wokół domów zdobiąc ich obejścia. W Valedze zwiedziliśmy również istniejące tam muzeum szkoły, urządzone nowocześnie po nieczynnej już szkole. No i wszędzie gdzie spojrzeliśmy towarzyszyła naszym oczom "swojska" kukurydza.
Podczas naszego pobytu jeden dzień poświęcony był na wyjazd do Fatimy aby odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - ośrodek kultu maryjnego, gdzie przybywają pielgrzymi z całego świata. Kolejnego dnia gościnni gospodarze zawieźli nas nad Ocean Atlantycki, gdzie przy upalnej pogodzie cały dzień plażowaliśmy, zbieraliśmy piękne muszelki, a kto miał ochotę to pływał, choć woda w Oceanie zimna.... , zimniejsza niż w naszym Bałtyku.
I wreszcie nadeszła sobota - dzień występów. Festiwal Folkloru rozpoczął się późnym popołudniem udziałem w wielobarwnym korowodzie ulicami miasteczka Valega. Licznie zebrani mieszkańcy ( Portugalczycy życie towarzyskie rozpoczynają dopiero wieczorem ) - z zaciekawieniem i życzliwością witali nasze zespoły. Podczas korowodu śpiewaliśmy ludowe piosenki oraz tańczyliśmy poloneza. Nasze kujawskie, kolorowe stroje bardzo się podobały.
Występy zespołów z Portugalii ponownie nas urzekły. Rytmiczne klaskanie, brawurowe tańce wyrażane ekspresją całego ciała oraz przejmująca muzyka fado - robiła wielkie wrażenie. Zapamiętamy ją na długo.
Program zaprezentowany podczas występu obu naszych zespołów obejmował szeroką tematykę w której znalazły się tańce kujawskie, pieśni i przyśpiewki ludowe, dawne zabawy i zaloty dziewcząt i chłopców oraz taniec z kieliszkiem na głowie. Tego wieczoru wystąpiliśmy jako ambasadorzy Kujaw z dziedziny muzyki ludowej, reprezentując w dalekim świecie naszą gminę, powiat włocławski i województwo kujawsko-pomorskie. A na scenie obok flagi gospodarzy dumnie powiewała nasz biało-czerwona.
Wyjazd do Portugalii dla członków obu zespołów był wspaniałą nagrodą za pasję na rzecz pielęgnowania i upowszechniania tradycji ludowych Kujaw oraz za lata wytrwałości w działaniu na niwie kultury. Realizacja marzeń jednak kosztuje. Dystans ponad 3000 kilometrów w obie strony, można było jedynie pokonać samolotem. A to dzisiaj ogromnie drogo.
Dlatego chcieliśmy bardzo, bardzo mocno i serdecznie podziękować przede wszystkim Panu Romanowi Nowakowskiemu, Wójtowi Gminy Choceń za ogromne, finansowe wsparcie naszej podróży.
Nasza daleka podróż nie odbyłaby się także gdyby nie Pani TERESA MARIA AMARAL HENRIGUES, Kierownik Zespołu Grupy Casa do Porto Valega Ovar. To właśnie Pani Teresa zajęła się całą organizacją naszego pobytu w Valedze. Przy pomocy członków swojego zespołu folklorystycznego, którym kieruje wraz z członkami swojej rodziny zapewnili nam bezpieczny i wspaniały pobyt łącznie z wyżywieniem i noclegami. Dzięki współpracy Pani Teresy z miejscowym kościołem i Ojcem FERNANDO, przez pięć dni mieszkaliśmy w Domu Giestery, który między innymi pełni funkcję Domu Pielgrzyma.
Pani Teresa Amaral jest człowiekiem instytucją. Kieruje zespołem folklorystycznym, pracuje w miejscowym muzeum ludowym, prowadziła całą imprezę z okazji Międzynarodowego Święta Folkloru, występowała na scenie razem ze swoim zespołem oraz nie zapominała o nas.
Dziękujemy Pani Tereso za wszystko! Bez Pani pracy i zaangażowania nie przeżylibyśmy wspaniałej przygody życia.
Dziękujemy pięknie również naszym sponsorom:
- Panu Romanowi Gołębiewskiemu, Staroście włocławskiemu za patronat i wsparcie naszego wyjazdu;
- Pani Anecie Jędrzejewskiej, członkowi Zarządu województwa kujawsko-pomorskiego za patronat i wsparcie naszego wyjazdu;
- Krajowej Grupie Spożywczej za przekazaną darowiznę;
- Panu Mariuszowi Kieszkowskiemu, Prezesowi OSP w Śmiłowicach za wsparcie finansowe naszego wyjazdu.
Dzięki życzliwości i ofiarności darczyńców zebrano 3/4 kwoty potrzebnej na opłacenie wyjazdu. Resztę kosztów pokryli uczestnicy i członkowie zespołów.
Kierownictwo wycieczki: Pan Miłosz Kierzkowski - Kierownik wyjazdu, Pani Julia Skowrońska i Pan Ariel Malinowski - opiekunowie wycieczki oraz wszyscy jego uczestnicy z całego serca dziękują wszystkim sponsorom za pomoc w realizacji marzeń. Zobaczyliśmy inny, odległy od naszego świat, wzbogaciliśmy się o nowe przeżycia, poznaliśmy kulturę innych narodów.
Przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. DZIĘKUJEMY!!!
Danuta Nowicka
Choceń, 31 sierpnia 2022r.