Zespół folklorystyczny „Śmiłowiónk” w odwiedzinach u Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie.
W niedzielę, 14 stycznia 2024r. zespół "Śmiłowiónki" wybrał się do siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" w Karolinie. Celem naszego wyjazdu był udział w warsztatach wokalnych i tanecznych oraz obejrzenie widowiska "Betlejem Polskie".
Zajęcia warsztatowe były dla członków zespołu cennymi i ważnymi zajęciami, chcieliśmy bowiem zdobyć jeszcze więcej umiejętności w tańcu i śpiewie. Uczestniczyliśmy więc najpierw w zajęciach wokalnych, które ze znawstwem tematu prowadził Pan Marcin Nowak, artysta , chórzysta zespołu "Mazowsze". Dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób przygotować swoje ciało do śpiewania. A potem było wspólne śpiewanie piosenek z repertuaru "Mazowsza" , np. "Wysokie płoty tato grodził", "Kukułeczka", "Wróbelki". Warsztaty taneczne zaś poprowadziła z nami Pani Wiktoria Sieracka - baletmistrz zespołu "Mazowsze", a do tańca akompaniował Pan Mateusz Chmielewski, akompaniator-pianista. Uczyliśmy się kroków tańców z różnych regionów naszego kraju: Trojaka, Kosejdera - tańca z Kaszub, niektórych elementów Kujawiaka - obłoczek i Odsie-Dosie. Miotlarz- i Obrączka - były to z kolei zabawy taneczne, które dostarczyły nam dużo radości i pozytywnej energii.
O godzinie 17.00 udaliśmy się na salę koncertową aby obejrzeć niezwykle piękne widowisko, przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", - "Betlejem Polskie". Widowisko to oparte zostało na dramacie Lucjana Rydla, a przygotowane na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70-lecia powstania Zespołu. Prapremiera "Betlejem Polskiego" miała miejsce w grudniu 1904 roku we Lwowie.
"Betlejem Polskie" to najbardziej polskie misterium, będące odzwierciedleniem polskich tradycji religijnych i patriotycznych. Byliśmy świadkami trzech planów czasowych: czasu biblijnego, rodzimej historii i polskiej współczesności. W pięknej, barwnej, rozśpiewanej i roztańczonej choreografii przedstawione zostały dzieje Polski, poprzez ważne, historyczne wydarzenia: odsiecz wiedeńską, legiony Dąbrowskiego, strajk dzieci we Wrześni, zsyłki na Sybir i Powstanie Warszawskie. Pokazano widowisko pełne zadumy nad losami Polski, ale także nie zabrakło w nim humoru i pełnego słodyczy śpiewu Aniołów. Lecz w centrum tego widowiska było narodzenie Chrystusa, Święta Rodzina i Trzej Królowie, którzy utożsamieni zostali jednocześnie z naszymi władcami: Kazimierzem Wielkim, Władysławem Jagiełło i Janem III Sobieskim. Niezwykle wzruszającym momentem było koronowanie Matki Bożej na królową Polski. A wszystko to "okraszone" zostało ognistym tańcem i najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami..
W sumie na scenie znajdowało się 150 wykonawców, a wśród nich urocze, zdolne dzieci, współuczestnicy tegoż widowiska. Urzekły nas także niezwykle piękne stroje z różnych epok oraz muzyka.
Wróciliśmy do swoich domów bogatsi o nową wiedzę i mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
Ten wartościowy dzień, który spędziliśmy w Karolinie możliwy był dlatego, że na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym w Brześciu Kujawskim , otrzymaliśmy za nasz występ voucher w wysokości 4.000 zł od Starostwa Powiatowego we Włocławku i od Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, za który opłaciliśmy warsztaty oraz koncert „Mazowsza”.
Członkowie zespołu "Śmiłowiónki: serdecznie dziękują:
- Panu Romanowi Gołębiewskiemu, Staroście Powiatu Włocławskiego i Pani Anecie Jędrzejewskiej - Radnej Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego , za życzliwość i wsparcie naszej folklorystycznej działalności.
- Pani Danucie Kaczmarek, kierownikowi Zespołu "Śmiłowiónki" za organizację warsztatów oraz zakupu biletów na "Betlejem Polskie".
- Panu Miłoszowi Kierzkowskiemu, Kierownikowi muzycznemu, za organizację wyjazdu do Karolina.