Olganowo

https://www.chocen.pl/informator/kultura/zabytki/3118-olganowo.html
Znajduje się tutaj dwór murowany z 1920 r. w otoczeniu parku z pierwszej połowy XIX wieku. Dw [...]
Znajduje się tutaj dwór murowany z 1920 r. w otoczeniu parku z pierwszej połowy XIX wieku.
Olganowo


Dwór w Olganowie

Nazwa miejscowości, pisana początkowo jako "Lganowo", "Ołgonowo", "Ołganowo" w obecnym brzmieniu przyjęła się dopiero po I wojnie światowej. Pierwsza wzmianka o Olganowie pochodzi z 1389 r., gdy wieś tę od Jarosława z Pomorzan kupił Mikołaj z Lubrańca.

Zespół dworski położony jest ok. 3 km na zachód od wsi Śmiłowice, od której do Olganowa prowadzi droga gruntowa, kończąca się przed bramą folwarku. Układ kompozycyjno - przestrzenny zespołu kształtowany był od końca XVIII w. po lata 20 XX w. Zasadnicze zmiany w układzie przestrzennym zespołu nastąpiły po I wojnie światowej w związku z intensywnym rozwojem gospodarki, nastawionej na sadownictwo oraz produkcję nasion, warzyw i kwiatów. Teren zespołu został powiększony o integralnie powiązane z parkiem sady (prawdopodobnie jedne z największych wówczas na Kujawach).

Po 1920 r., ówczesny właściciel majątku Jerzy Gabriel wybudował dla swego syna nową rezydencję w modnym „stylu dworkowym”. W tym czasie dwór wyposażono bardzo nowocześnie. Wewnętrzne ściany pokryto ocieplającą warstwą korka, łazienki miały bieżącą ciepłą wodę ze zbiornika umieszczonego na strychu dworu, do którego wodę doprowadzano za pomocą kieratu, ponadto budynek miał centralne ogrzewanie z własnej kotłowni. Wokół dworu natomiast założono szeroki podjazd, z którego od strony frontowej elewacji dworu wychodziły asymetrycznie założone trzy ścieżki. Najkrótsza z nich wiodła do głównej bramy wjazdowej, w osi której założony był klomb kwiatowy, druga do bramy narożnej, a trzecia do bramy wiodącej do sadów i domu ogrodnika. Na niewielkiej polanie w ogrodzie umieszczona była mała fontanna, a od strony północnej w części dużej polany sięgającej obrzeżonego drzewostanem stawu, założono kort tenisowy.

                Obecnie cały zespół jest w dużym stopniu zaniedbany. Park ze starodrzewem pozbawiony ogrodzenia, utracił niemal całkowicie dawny układ.

                Powyższe informacje zaczerpnięto z "Materiałów do dziejów rezydencji w Polsce, Kujawy wschodnie" pod red. S. Kunikowskiego, Włocławek 2001.

Powrót

Polecane artykuły: